firewall-berqnet-site.png

5651 özelliği berqNET UTM ürünlerinin tümünde yer alan bir özelliktir. Bu özelliği berqNET UTM ürünlerinde Ayarlar bölümünde Servis ayarların başlığı altında 5651 Kayıt Aktarımı olarak bulabilirsiniz. 5651 Kayıt Aktarımı butonunu tıkladığınızda karşınıza 5651 ve Kayıt Aktarımı servisinin Giriş bölümü sizleri karşılayacaktır. İleri butonuna tıkladığınızda,Kayıt aktarımını Açık hale getirdikten sonra tekrar ileri butonunu tıklayanız.

Aşağıda ki bölümde görüldüğü üzere 5651 Yasal Loglama için şirket içerisinde herhangi bir paylaşım noktasına (Server,Bilgisayar, Yedekleme üniteleri v.b.) 5651 loglarınınızın gönderileceği hedefi ayarlamanız gerekmektedir. *Bilgi: Ayarlamalarınızı yaptıktan sonra “Bağlantı Test” butonunu tıklayarak paylaşım ayarlarınızı test edebilirsiniz.

İleri butonu tıkladığınızda karşınıza aktarılacak servis kayıtlarınız gelmektedir. Bu bölümdedeki kayıtlarda varsayılan olarak sadece DHCP kayıtları gelmektedir nedeni ise 5651 Yasal loglama zorunlu olarak istenmesidir. Diğer servis loglarıda istenirse kutucuklar işaretlenerek ileri butonu tıklanabilir. Bir sonraki bölümde ise berqNET üzerinden bulunmayan ağlarında DHCP loglarını 5651 Sayılı yasaya uygun hale getirerek şirket içerisinde saklayabilirsiniz. Bunun için yukarıdaki resimde yer alan ekleme butonunu (Mavi) tıklamanız gerekiyor.

Ardından aşağıda ki resimde görüldüğü gibi belirtmiş olduğunuz IP adresinden logları(.syslog), berqNET UTM sizleri için hergün otomatik olarak alarak 5651 Sayılı yasaya uygun hale getirecektir. Son olarak loglarınızın 5651 sayılı yasaya uygun olması adına zaman damgası servisini aktif etmeniz gerekmektedir.
Yukarıdaki zaman damgası için gerekli olan kullanıcı adı ve şifreyi http://www.kamusm.gov.tr/urunler/zaman_damgasi/ adresinden firmalar kendi ticari bilgileri ile satın alabilirler. *Bilgi: Zaman damgası servisinin aktif olabilmesi adına cihazın sağ üst köşede yer alan saat ayarının doğru olduğundan emin olunuz. Eğer saat yanlış ise Ayarlar bölümünden berqNET UTM’in saatini düzeltebilirsiniz.