• +90 212 510 58 68
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Pazartesi - Cuma 09:00 - 18:00

Sunucu Sanallaştırma

Sunucu Sanallaştırma

Sunucu Sanallaştırma

Sanallaştırma Çözümleri

Sanallaştırmanın avantajları

Günümüzde popüleritesi oldukça fazlalaşan sanallaştırma Bilişim sektöründe vazgeçilmezler arasına girmeyi başardı. Peki sanallaştırma dediğimizde ilginç sonuçlar karşımıza çıkmakta yada bizlere ne kolaylıklar sağlamakta.Sanallaştırma yapısına geçen firmalar maliyet .yönetim ve operasyonel olarak avantajlarıyla bt yöneticilerine ön plana çıkmakta. Sadece operasyonel giderlerin bakıldığında 2 yıl içinde kendini amorti ettiği kanıtlıyor.Yönetim gücüyle çıkarmış olduğu kolaylık bizlere oldukça başarılı kolaylıklar sağlıyor. 

Sanallaştırma avantaj ve özellikleri sıralamak istersek;

  1. Maliyet
  2. Yönetilebilrlik
  3. Yedekleme
  4. Enerji tasarrufu
  5. Taşınabilirlik
  6. Merkezi algılama ve müdahale geri dönüşümü
  7. Bölümlendirme,ölçeklendirebilirlik

Son zamanlarda sanallaştırma yüzdesel anlamda ciddi rakamlara ulaştı.Bt yöneticileri artık sanal yapılarını bulut ile entegre etmeye başladı.Örnek vermek gerekirse kendi içini kurmuş olduğu sanal sunucuyu farklı bir konumdaki b sunucusuna mirror lama yaparak felaket senaryosunda büyük yardımcımız olarak karşımıza çıkıyor.Sanal sunucularda bulut çıkarma işlemini microsoft,google, ve amazon gibi firmalar sanallaştırma ile ilgili ciddi yatırımlar yaptılar.

Sanallaştırma hizmete almayan firmalar yedekleme prosedürleri oldukça zordu.Bu konu hakkında örnek vermek gerekirse Sanallaştırma yapısına geçildikten sonra yedek alma prosedürü bt yöneticileri için korkulacak durumdan mutlu tebessüm eden bir duruma geçti. Bt yöneticisin veeam backup almış olduğu backup işlemi firmanın dışındaki başka bir sunucuya veya yedekleme cihazına gönderim işlemi oldukça kolaylaştı.

Sanallaştırma Çeşitleri

Sunucu sanallaştırma : Mevcut fiziksel sunucumuz vmware veya hyper-v gibi benzer program ile sanallaştırma işlemi gerçekleştirebiliriz.

Depolama alanı sanallaştırma : Mevcut yedekleme cihazımıza sanallaştırma ve ya buluttaki cihazımızı sanallaştırma işlemi gerçekleştirebliriz

Network cihazları sanallaştırma : Kullanmıs oldugumuz switch ve utm cihazları sanallaştırma yaparak birden fazla ağlar meydana getirebiliriz.